Atrakcje po drugiej stronie granicy
Festiwal Rzeźb Piaskowych w Ahlbeck – 3,2 km – rowerem – 10 min
Na obszarze dawnego przejścia granicznego corocznie odbywa się Festiwal Rzeźb Piaskowych. Artyści – mistrzowie w rzeźbieniu z piasku – przyjeżdżają z całego świata, aby wybudować kilkadziesiąt rzeźb tematycznych. Motyw przewodni zmienia się z każdą edycją festiwalu. Piaskowe dzieła sztuki osiągają nawet kilka metrów wysokości. Rzeźby wykonane są z innego typu piasku niż znany nam z plażowania. Są zaskakująco trwałe, dlatego wystawę może podziwiać przez kilka miesięcy. Na terenie festiwalu dostępna jest strefa gastronomiczna. W kawiarni znajduje się piaskownica dla najmłodszych gości oraz kącik plastyczny dla małych artystów-malarzy.
Wzgórze Golm – 5 km – 10 min samochodem; rowerem 20 min
Cmentarz wojenny Golm (niem. Kriegsgräberstätte Golm) – cmentarz położony niedaleko niemieckiej miejscowości Kamminke. Na cmentarzu pochowano pomiędzy 4000 a 6000 poległych podczas nalotu na Świnoujście z dnia 12 marca 1945, co czyni go największym cmentarzem wojennym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz jednym z największych w Niemczech
Uznamska Ścieżka w koronach drzew Heringsdorf
Uznamska Ścieżka w koronach drzew, o łącznej długości 1350 metrów, biegnie w szczytach koron drzew przez las w Heringsdorfie. Na wysokości ok. 23 metrów, idzie się pośród typowego dla wyspy lasu bukowo – sosnowego, mijając liczne przystanki edukacyjne i zakątki dla odważnych.
Zarówno Ścieżka, jak i wieża są przyjazne dla rodzin z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Maksymalny kąt nachylenia wynosi 6%, co umożliwia bezproblemowy podjazd wózkiem inwalidzkim i dziecięcym.
Molo w Ahlbecku – pieszo – 6,1 km – 1 godz. i 15 min; rowerem – 6,2 km – 20 min; 6,3 km – 14 min (samochodem)
Molo zostało wybudowane w 1899 r. o długości 280 m w głąb morza. W 1993 roku molo zostało odrestaurowane na wzór współczesnej architektury. Molo w Ahlbecku, jako jedne z nielicznych we wschodniej części Bałtyku, w 1970 r. zostało uznane za zabytek. Na placu przed wejściem na molo znajduje się secesyjny zegar szafkowy zdobiony girlandami ufundowany przez kuracjuszy w 1911 r.
Baseny Ostseetherme (Termy Bałtyckie) Ahlbeck 6,8 km – 14 min samochodem; 22 min rowerem; 7 km – 1 godz. i 26 min – pieszo
Termy Bałtyckie usytuowane są na niemieckiej części wyspy Uznam, oddalone jedynie 3 kilometry od polskiego miasta Świnoujścia. Od momentu otwarcia Term w marcu 1996 roku odwiedziło nas już ponad 3,4 miliony gości.
Składają się z sześciu basenów z czego trzy napełnione miejscową jodo-solanką, w których można skorzystać z kąpieli w temperaturze 30-34 °C. Od 1996 r. w sąsiedztwie term bałtyckich stoi wieża widokowa z czterema stalowymi platformami, przy czym trzy stanowią platformy widokowe, zaś na czwartej znajduje się antena radiowa.
Truskawkowe miasteczko – Farma Karls – Koserow – park zabaw
Park zabaw Karls w Koserow leży zaledwie 24 km od Świnoujścia. Ze Świnoujścia jedzie się prosto, jedną drogą (B111) w głąb wyspy Uznam i już po około 30 minutach jesteśmy pod farmą Karls w Koserow (takich parków zabaw jest w Niemczech aż sześć). Wstęp do parku jest BEZPŁATNY (również parking jest darmowy).
Motylarnia w Trassenheide 36 km 40 min
Do Farmy Motyli w Trassenheide można dojechać pociągiem niemieckiej kolei UBB bezpośrednio ze Świnoujścia. To największe tego typu miejsce w Europie. Ogromna hala zapewnia motylom idealne warunki.
Co istotne, bilet rodzinny do Farmy Motyli w Trassenheide upoważnia również do wstępu do Zwariowanego Domu Żelazek w Zinnowitz, do Muzeum Przyrodniczych Osobliwości w Heringsdorf i Farmy Motyli w Steinhude.
W Trassenheide znajduje się także Dom do góry nogami, który można pokazać dzieciom przy okazji wizyty w motylarni
Park linowy Neu Pudagla – 40 km – 45 min samochodem
Park linowy w Karlshagen znajduje się w sąsiedztwie Ückeritz. Zwany jest także lasem wspinaczkowym. Zorganizowano go w leśnictwie Neu Pudagla. Atrakcja jest dostępna także dla dzieci od 6 lat. Dysponuje 5 ścieżkami, każda o innym stopniu trudności. W zabawie pomagają instruktorzy, którzy zaopatrują śmiałków w sprzęt zabezpieczający przed upadkiem i instruują, jak bezpiecznie pokonywać czekające ich przeszkody.
Historyczno – Techniczne Muzeum Peenemünde – 47 km – 53 min
Muzeum Historyczno-Techniczne Peenemünde na wyspie Uznam mieści się w budynku dawnej elektrowni. Ukazuje historię Zakładów Doświadczalnych Wojskowego Instytutu Badawczego i terenu testowego niemieckich sił powietrznych Luftwaffe. Muzeum posiada w swojej kolekcji rakiety V-1, rakiety pionowego startu V-2, wyrzutnie rakietowe, U-booty, radziecki okręt podwodny, samoloty i inne obiekty latające, zaprojektowane i skonstruowane w latach 1939-1945. To tutaj rozwijano technologie związane z bronią masowego rażenia. Instytut był szczególnie owocny podczas zimnej wojny. Naukowcy z Peenemünde współpracowali później z NASA przy budowie rakiety Saturn-V. Ważnym udogodnieniem muzeum są opisy eksponatów w języku polskim.
Muzeum Morskie U-Boot w Peenemünde – 47 km – 53 min
W porcie w Peenemünde mamy możliwość zwiedzenia radzieckiego okrętu podwodnego
z okresu zimnej wojny. Jest to okręt projektu 651, w NATO miał kryptonim Juliett. W latach 1965-1991 występował pod nazwami K-24, a potem B-124. Obecnie nosi nazwę U-461. Okręt w Peenemünde jest ponoć największą łodzią podwodną udostępnioną do zwiedzania i faktycznie w porównaniu do podobnych jednostek muzeów z okresu II wojny światowej robi wrażenie. Po wykupieniu biletu zwiedzamy go samodzielnie. Godziny zwiedzania zależne są od pory roku, latem od 9:30 do 18:30, zimą od 10:30 do 15:00. Koszt biletu to 7 euro, ale są też bilety rodzinne i ulgowe.
Pola golfowe
- Baltic Hills Golf Usedom
Adres Hauptstraße 10, 17419 Korswandt, Niemcy – (7,4 km – 10 min jazdy samochodem)
- Golfclub Balmer See – Insel Usedom e.V.
Adres: Drewinscher Weg 1, 17429 Benz, Niemcy – (24 km – 30 min jazdy samochodem drogą B110 przez Garz i Zirchow)